Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Инклузија и различитост у погледу потреба студената је тема пете сесије у серији тематских вебинара коју организује конзорцијум Profformance+ пројекта, а која ће се одржати 28. фебруара 2024. године од 14 до 16 часова у онлајн формату.

Пријавите се за учешће у овом вебинару до 26. фебруара у подне попуњавањем регистрационог формулара.

Вебинар се састоји од два дела. У првом делу биће приказани одабрани примери добре праксе из земаља које учествују у пројекту (Србија, Грузија, Мађарска и Хрватска), а други део биће посвећен детаљнијем разговору о једном од приказаних примера или о самом Profformance алату за процену, по избору учесника.

Радни језик вебинара је енглески, а више информација о самом догађају и темама прочитајте на сајту Profformance+ пројекта, на ком је доступна и агенда.

РЕЗУЛТАТИ ЛИКОВНОГ НАГРАДНОГ КОНКУРСА
„МОЈ КОЛАЖ ГОВОРИ ФРАНЦУСКИ 2023”

“MON COLLAGE PARLE FRANÇAIS 2023”

Катедра за романистику ФИЛУМ-а примила је 51 рад на ликовном наградном конкурсу „Мој колаж говори француски 2023”/ « Mon collage parle français 2023 », са темом Антоан де Сент-Егзипери: Мали принц / Antoine de Saint-Exupéry, Le Petit Prince. Приспели радови урађени су ручном или компјутерском техником. У конкуренцију за награду ушли су радови који испуњавају захтеве технике колажа.

Према оцени стручног жирија, награђени су следећи ученици:

1. награда (ваучер од 5 000,00 динара у књижари „Вулкан”):
Марија Милетић, I/3, Гимназија Врњачка Бања: „Мали принц: шал самоће”

2. награда (ваучер од 3 000,00 динара у књижари „Вулкан”):
Ива Јанковић, III/2, Средња школа „Милоје Васић”, Велико Градиште: « Antoine de Saint-Exupéry, Le Petit Prince »

3. награда (ваучер од 2 000,00 динара у књижари „Вулкан”):
Дарјана Илић, IV/4, Гимназија „Таковски устанак”, Горњи Милановац: „Универзум Малог принца”

Упућујемо све честитке награђеним ученицима!

Пристигли радови


У Крагујевцу, 21.2.2024.

Др Марија Панић
Шеф Катедре за романистику
Филолошко-уметнички факултет
Универзитет у Крагујевцу
акредитовани стручни скуп

Задовољство нам је да вас позовемо на акредитовани стручни скуп под називом „(Мо)ментална хигијена у настави немачког језика и књижевности” који ће се одржати 20. априла 2024. године у организацији катедре за немачки језик и књижевности на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.

Полазну тачку стручног скупа означиће предавање министарке просвете, проф. др Славице Ђукић Дејановић, а затим следе предавања еминентних професора са Универзитета у Београду (проф. др Оливера Дурбаба) и Крагујевцу (проф. др Мирјана Беара Бењак) уз отворени разговор о изазовима у просвети. Имаћете могућност да бирате радионицу према својим интересовањима, да учествујете у форум театру, да размените искуства с колегама и представите примере добре праксе у оквиру подијумске дискусије и да за крај кроз разговор с представницима УННЈС допринесете формирању препорука за стварање бољег окружења у школи.

*Рок за пријаву на стручни скуп је 01. април 2024.године.

*Котизација за учеснике скупа износи 2.000 динара и уплаћује се на жиро-рачун Филолошко-уметничког факултета.
*Детаљне информације о излагачима, предавањима, радионицама и пријави на скуп можете пронаћи у промотивном проспекту (в. прилог) или скенирањем кода испод.

ОПИС СКУПА: Последњих година новинске ступце пуне бројни наслови о примерима вршњачког насиља које се скоро свакодневно дешава(ло). Експанзија вршњачког насиља представља доминантан проблем данашњице, нарочито ако га, како Јевтић (2017) истиче, посматрамо као облик интеракције ученика. Кркељић (2013) одређује насиље у школи као појаву која се може јавити у вршњачкој интеракцији међу ученицима, у односу наставник–ученик или односу међу одраслима, а догађа се у школи. С обзиром на то да агресивно понашање данас јавља и у дигиталном простору, неопходно је унапређивати наставничке компетенције ради ефикасне превенције насиља међу вршњацима. Наставници кроз директан рад са ученицима на одабраном материјалу могу да подстакну развој менталне хигијене, емпатије, комуникацијских и социјалних вештина као и критичког мишљења чија би примена могла да правовремено препозна елементе насиља (вербалног, физичког, друштвеног, сексуалног) и спречи његово спровођење у дело.

акредитовани стручни скуп

На акредитованом стручном скупу под називом (Мо)ментална хигијена у настави немачког језика и књижевности говориће се интензивно о методама и материјалима које наставници немачког језика и књижевности могу да примене у настави зарад превенције насиља, развоја менталне хигијене. Кроз низ научних предавања, радионица, форум театра и групних дискусија, овај стручни скуп има за циљ стварање простора за промишљање улоге наставника немачког језика и књижевности. Представљање различитих перспектива, истраживачких приступа, техника и заједнички разговор учесника, излагача и модератора допринеће оснаживању наставника у борби против вршњачког насиља.

 

Информације о скупу и пријава

У Свечаној сали Универзитета у Крагујевцу у понедељак, 12. фебруара 2024. године, свечано су уручена признања најбољим научницама Универзитета у Крагујевцу. 

Поводом обележавања Међународног дана жена и девојака у науци, Универзитет у Крагујевцу је други пут доделио признања за најбоље научнице са највише резултата у научноистраживачком раду у протеклој години, на факултетима у саставу Универзитета у Крагујевцу и Институту за информационе технологије, Крагујевац.

Присутне је поздравила проректор за научноистраживачки рад Универзитета у Крагујевцу, проф. др Биљана Петровић, и ректор Универзитета у Крагујевцу проф. др Ненад Филиповић, који је најбољим научницама уручио признања.  

Признање за најбољу научницу са Филолошко-уметничког факултет Универзитета у Крагујевцу за 2023. годину припало је др Јелени Арсенијевић Митрић, ванредном професору са Катедре за српску књижевност.

Др Јеленa Арсенијевић Митрић, ванредни професор за ужу научну област Теоријске књижевне дисциплине и општа књижевност, остварила је највећи број бодова по основу остварених научноистраживачких резултата израчунатих према Правилнику о стицању истраживачких и научних звања.

Честитамо!

slika 12022024 14

 

Центар за студије сећања Универзитета у Крагујевцу поводом обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста, а у оквиру програма Студије Холокауста организује предавање „Како памтимо Холокауст у Србији“, 26.01.2024. године у Студентском културном центру са почетком у 19.00 часова.

Предавач: др Олга Манојловић Пинтар, Институт за новију историју Србије

Ове године Србија обележава осам деценија од завршетка Другог светског рата. У том дугом периоду, сећање на ратне жртве је представљало једну од кључних тачака политике историје и важан репер културе сећања – како југословенске социјалистичке заједнице, тако и савременог српског друштва. Сећање на страдање Јевреја је, у том контексту, увек одражавало али неретко и усмеравало културне токове и политичка дешавања и консеквентно утицало на идеолошке оквире и вредносне садржаје. Предавање ће указати на кључне преносиоце сећања на Холокауст у Србији од 1944/45. године до данашњег дана – на јеврејске општине, удружења бораца Народно-ослободилачког рата и удружења логораша који су преживели рат као и на научна истраживања и уметничка промишљања која су била фокусирана на феномен сећања, односно заборава злочина Холокауста.

 

holokaust u srbiji